Et ni-timers kursus for begyndere eller let-øvede i saunagus. Kurset kan dog gavne alle, der tidligere ikke haft et kursus i saunagus.
Der bruges lang tid på teori og sikkerhed, hvorefter kunsten at lave et godt gus kommer i fokus.
Det overordnede fokus for kurset er kundeoplevelsen og alt lige fra klargøring af sauna og åbningstale, til anvendelse af 100% æteriske olier og svingteknikker, og ikke mindst mødet med gæsten.
Ved endt kursus udleveres kursusbevis, hvor det fremgår hvilken viden, færdigheder og kompetencer kursisten har opnået.
Alle kursister får en SaunaXperience-vandflaske lavet af genanvendeligt plast, som er BPA-fri, og en folder fra Fischer Pure Nature fyldt med viden om saunagus og æteriske olier, som kan benyttes som opslagsværk. Derudover får man tre forskellige plakater med dufte fra top-, mellem- og bundnoten, som med fordel kan hænges op, der hvor duftene blandes.
Kurset kan afholdes i jeres omgivelser, hvis I kan samle mere end fem mennesker, hvad enten det er som arbejdsplads eller forening.
Derudover kan du tilmelde dig vores faste kurser i Hornsyld Idrætscenter, der afholdes tre gange om året. Find tilmelding og informationer om hvert af kurserne under deres datoer. Klik på datoen for at komme til siden: